WOLONTARIAT - Towarzystwo Pelikan

Zostań naszym wolontariuszem
Symbolika naszego logo nawiązuje do rodziny, do bycia razem, opieki i wsparcia. Zdarza się w życiu, że  rodzina zostaje rozdzielona, bo jedna osoba odchodzi, często nagle, niespodziewanie, z powodu choroby, wypadku, nieszczęśliwych zdarzeń. Zostajemy sami, chcielibyśmy aby świat się zatrzymał, ale on pędzi dalej, pomimo naszej tragedii. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić?
Krok 1: Wyślij zgłoszenie na adres mailowy barbara.grochal@mogilenska.pl i umów się na spotkanie z Barbarą Grochal (tel. 509 904 644).

Krok 2: Po spotkaniu otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do strony, gdzie znajdziesz materiały szkoleniowe. Nie spiesz się, przeczytaj je, zapoznaj się z zawartymi w nich informacjami, sugestiami i radami. Na koniec rozwiąż test z pytaniami do obszarów tematycznych, omówionych w materiałach.

Krok 3: Kiedy przeczytasz już wszystkie przygotowane materiały szkoleniowe oraz wypełnisz test, umów się ponownie na spotkanie z Barbarą Grochal oraz z Koordynatorem wolontariuszy – Małgorzatą Wiechcińską. Spotkanie będzie miało charakter zapoznawczy – chcemy Cię lepiej poznać, zadać kilka pytań, które pomogą nam też ocenić Twój stopień przygotowania teoretycznego. Nie jest to egzamin, raczej rozmowa. Bardzo nam zależy, abyś wiedział z kim i w jakich warunkach przyjdzie Ci współpracować na Oddziale. Będzie to też bardzo dobry czas na Twoje pytania, rozwianie naturalnych wątpliwości. Uzyskasz informacje na czym będą polegać praktyki na Oddziale.

Krok 4: Następnie spotkasz się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (IODO) i uzupełnisz formalności w zakresie ochrony danych osobowych.

Krok 5: Po spotkaniu z Koordynatorem i Inspektorem, przedstawimy Ci wolontariuszy, spośród których będziesz mógł wybrać swojego opiekuna, w zależności od Twoich dyspozycji czasowych. Umawiając się poprosimy, abyś pod czujnym okiem wolontariusza odbył 10 godzin praktyk na oddziale. Zrobisz to w dogodnym dla siebie czasie – np. 2h tygodniowo. Chcemy, żebyś poznał Zespół personelu, organizację pracy na Oddziale, jego rytm i zasady tam obowiązujące – dla swojego i pacjentów bezpieczeństwa.

Krok 6:
Po ukończeniu praktyk Koordynator zaprosi Cię ponownie na rozmowę celem uzyskania potwierdzenia i podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej pracy w charakterze Wolontariusza.

Krok 7: Teraz już "z górki". Jeśli Twoja decyzja nadal jest na "Tak" wówczas z Kadr otrzymasz skierowanie na wstępne badania lekarskie w Medycynie Pracy. Poprosimy Cię o wykonanie tych badań, które finansowane są przez Organizatora wolontariatu (chyba,że posiadasz aktualne badania lekarskie). Ich celem jest uzyskanie orzeczenia o Twej zdolności do świadczenia pomocy w ramach wolontariatu na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym „Mogileńska”.

Krok 8: Po uzyskaniu zdolności do pracy, przygotujemy dla Ciebie porozumienie (wzór możesz podejrzeć tutaj), żebyś wiedział, że poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa Twojego i Pacjentów. Po podpisaniu porozumienia o zasadach współpracy, z radością przekażemy Ci żółtą koszulkę i od tej chwili ZOSTANIESZ PRAWDZIWYM WOLONTARIUSZEM MEDYCZNYM POMOCNICZYM.
Nie wahaj się – zrób pierwszy krok!
Kodeks wolontariusza
Kilka rad, które pomogą Ci być dobrym Wolontariuszem

• Swoje smutki zostaw przed progiem oddziału – pacjenci potrzebują słońca, nie chmur.
  • Nie biegnij, nie pędź, ten czas jest już zarezerwowany.
  • Słuchaj uważnie, pacjent oczekuje wysłuchania, daje ci cząstkę siebie, każda osoba to inna historia, inny charakter.
  • Traktuj pacjenta z szacunkiem.
  • Nie rób fałszywej nadziei.
  • Dawaj, ile możesz dać, nie obiecuj, jeśli nie jesteś czegoś pewien.
  • Nie rób niczego na siłę, każdy ma swoją nieprzymuszoną wolę.
  • Na oddziale ważne jest „tu i teraz”- nie ma „zaraz, jutro”- jutro może nie nadejść.
  • Mowa jest srebrem, milczenie złotem – niekiedy cisza jest bardziej wymowna.
  • Nie bój się chwycić za rękę, pogłaskać – dotyk bardzo wiele znaczy.
  • Dbaj o pacjenta tak, byś mógł się do niego przytulić.
  • Jeśli widzisz, że ma za dużą koszulę, za długie spodnie – poszukaj innego zestawu, zajmie ci to chwilkę, a jemu przyniesie zadowolenie.
  • Nie bój się rozmawiać o tym co czujesz z innymi wolontariuszami, z personelem czy z psychologiem na oddziale – to pomaga.
  • Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze.
  • Uwierz w siebie, to co robisz jest szczególne.

(Na podstawie poradnika hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku)