PROJEKT
"Usłysz mnie" – wolontariat dla komunikacji alternatywnej z pacjentami
Projekt w ramach Konkursu Regrantingu "Wolontariat do Poznania" realizowanego przez Centrum Rozwoju
i Edukacji Obywatelskiej CREO i finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.
i Edukacji Obywatelskiej CREO i finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Cel projektu
Wolontariusze posługujący na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mogileńskiej zauważają naglącą potrzebę poszerzenia swoich umiejętności w komunikacji niewerbalnej z pacjentami np. na rurkach, w afazji, po wypadkach itd. Jest wiele możliwości aby podnieść te kompetencje.
Realizacja tego projektu ma pomóc nie tylko w podniesieniu umiejętności ale też wytworzyć nawyki i dać narzędzia do komunikacji niewerbalnej. Technologia i nauka jest w tym zakresie bardzo rozwinięta, a na oddziałach szpitalnych zdecydowanie brakuje możliwości i umiejętności do "rozmowy" z pacjentami, którzy "NIE MÓWIĄ".
Chcielibyśmy stworzyć pacjentom ZOL możliwość komunikowania swoich potrzeb i oczekiwań. Projekt ma również służyć promowaniu komunikacji alternatywnej w przestrzeniach poza ZOL-em. Duża część przebywających na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym pacjentów po udarach, wylewach , wypadkach jest pozbawiona możliwości komunikowania się werbalnego. Stąd trudności w posłudze, w spełnianiu Ich potrzeb i próśb. Najpilniejszą potrzebą jest, aby to zmieniać i to nie tylko na poziomie Oddziału, ale w myśleniu społeczeństwa. Zobowiązaniem jest też rozbudowa ZOL-u i mający powstać, pierwszy w Poznaniu oddział do osób wentylowanych mechanicznie. Bez właściwych umiejętności z komunikacji alternatywnej nasza posługa będzie bardzo ograniczona.
27 sierpnia promowaliśmy komunikację alternatywną na wydarzeniu w przestrzeni "Żuk" na Olimpii.
Prezentowaliśmy komunikację za pomocą gałki ocznej i dotyku. Publiczność jak zwykle dopisała!
Poniżej krótka relacja zdjęciowa z tego wydarzenia.